A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) a napelemeket a villamosenergia-piacok új királyaként jellemezte a technológia elmúlt évekbeli árzuhanása és terjedése miatt, ezzel együtt a szervezet szisztematikusan alábecsülte a napenergia globális térnyerésének sebességét. Míg a megújuló technológiák, különösen a napelemek és szélturbinák terjedésének várható ütemét sokszor megközelítőleg pontosan sem sikerült modelleznie, a mértékadó jelentéseiről ismert szervezet az olyan fő mutatók jövőbeli alakulását viszonylag pontosan prognosztizálja, mint az energiaigény. A fosszilis források és a nukleáris energia területén viszont az IEA rendre túlbecsülte a várható növekedést.
A spanyol hálózatüzemeltető nyilatkozata szerint az Ibériai-félszigetet sújtó áramszünet hátterében egy kisebb spanyol régió állhat, ahol feltehetően egy (vagy több) napelempark esett ki a rendszerből. Megdöbbentő, de a Portfolio számításai alapján ebben a térségben található Spanyolország teljes napelemes kapacitásának csaknem egynegyede – így nem meglepő, hogy az innen kiinduló zavar komoly hatással volt az országos ellátásbiztonságra.
Történelmi áramszünet bénította meg Spanyolországot és Portugáliát, amikor az Ibériai-félsziget elektromos hálózatában hétfő délután dominóhatás indult el. A háttérben valószínűleg a megújuló energiák túlsúlya és az alacsony rendszerinercia állt, ami drámai gyorsasággal sodorta a hálózatot az összeomlás szélére. A szakértők szerint az eset rávilágít arra, hogy új megoldásokra lesz szükség Európa energiarendszereinek stabilizálására.
A brit villamosenergia-hálózat üzemeltetője vizsgálatot indított a vasárnapi megmagyarázhatatlan erőművi meghibásodások ügyében, amelyek órákkal az Ibériai-félszigetet érintő áramszünet előtt történtek - közölte a The Telegraph.
Egy rejtélyes, öt másodperc alatt történt eseménysorozat okozta Spanyolország és Portugália történetének legsúlyosabb áramszünetét hétfőn kora délután, amelynek néhány részletét felfedte a spanyol villamosenergia rendszerüzemeltető, de sok még a megválaszolatlan kérdés. Egyelőre annyi látszik, hogy a két ország legnagyobb részén már helyreállt a szolgáltatás, de a sok órás leállásból adódó tovagyűrűző hatásokat még nem sikerült teljesen felszámolni.
Az országgyűlés elfogadta az energiahatékonyságról szóló törvény módosítását, amely az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer átalakítását célozza.
A norvég állami vagyonalap vezetője szerint a részvénypiaci volatilitás közepette a ingatlanok és a megújuló energiaforrások egyre vonzóbb befektetési lehetőségeket kínálnak - jelentette a Bloomberg.
A hétfői nagy spanyol és portugál áramszünet rávilágított arra, hogy a nagyon magas nap- és szélerőművi termelési súly, illetve a nettó zéró célok túlzott erőltetése milyen komoly kockázatokkal jár – mutat rá körképében szakértői nyilatkozatok alapján a The Telegraph. Egyesek szerint a tegnapi eset komoly figyelmeztetés az uniós áramtermelés túlzott zöldítési céljai során, hiszen a forgóvázas áramtermelés csekély súlya, az alacsonyabb inercia, a teljesen időjárásfüggő termelés nagy súlya mellett komoly frekvencia stabilitási kockázatokhoz vezet, és végül tegnap a jelek szerint ez járult hozzá ahhoz, hogy Európa legnagyobb áramszünete alakuljon ki, sok tízmillió ember életét megkeserítve.
Az ibériai-félszigetet hétfő délután súlyos áramszünet bénította meg, éppen akkor, amikor az ország szinte teljesen a megújuló energiákra támaszkodott. A naplemente közeledtével a rendszerirányító versenyt fut az idővel, hogy helyreállítsa a hálózat stabilitását, mielőtt a napenergia termelésének gyors visszaesése tovább mélyítené krízist.
Hétfőn kora délután szinte teljes sötétségbe borult Portugália és Spanyolország, miután az ibériai nagyfeszültségű hálózatban váratlanul dominóhatás indult el. A portugál átviteli rendszerirányító, a REN közleménye szerint a kiesést nem hazai, hanem spanyol oldali hálózati hiba váltotta ki, amely egy „ritka légköri jelenséggel” hozható összefüggésbe.
Az európai villamosenergia-hálózati rendszerüzemeltetők szövetsége (ENTSO-E) hétfői jelentésében arra tett javaslatot, hogy Németország egységes áramiacát öt árzónára bontsák fel azért, hogy a különböző régiók eltérő áramtermelési költségei jobban kiütközzenek a piaci árakban, és ez hozná a legnagyobb gazdasági hatékonyságot a lefuttatott szimulációk alapján.
Szakértők szerint öt éves távon kumuláltan akár 15-20%-kal is ronthatja a KÁT-rendszerbe tartozó, összesen 3100 MW beépített teljesítőképességű erőművek bevételeinek alakulását a kötelező átvételi tarifa előző évi inflációhoz való indexálásának felfüggesztése. A naperőművek üzemeltetésével foglalkozó Sole Nostrum Zrt. vezérigazgatója, Reitmann Balázs szerint az inflációkövetés felfüggesztése nem jó hír a befektetőknek, azonban fontos hangsúlyozni, hogy nem érdemes a megfelelő karbantartáson spórolni – ellensúlyozandó a kieső forrásokat – mert az hamar visszaüthet: a modulok tisztítása például apróságnak tűnhet, pedig 5–15%-os teljesítménycsökkenést is okozhat, ráadásul a több mint 370 naperőművet üzemeltető cégnél ennél sokkal súlyosabb mulasztásokkal is találkoznak.
Az elmúlt években jókora fellendülés indult az Egyesült Államok napelemes iparágában, nem csak a telepítések emelkedtek jelentősen, hanem az ország napelemgyártó kapacitása is. Ezt, a részben az előző adminisztráció intézkedéseinek köszönhető konjunktúrát azonban elemzői és iparági vélemények szerint megfojthatja Donald Trump elnök vámháborúja. A vámtarifák és ezek hatásai alááshatják a hazai ellátási lánc kiépítésére irányuló törekvést, és számos már elindított projekt is leállhat.
Jelenleg komoly illetékkockázattal találja szembe magát az, aki átminősítés előtt álló földterületen kezd naperőmű beruházást. Egy várható jogszabály-módosítás azonban igyekszik megoldani a helyzetet.
A világ országainak háromnegyede még mindig energiaimportra szorul, miközben a szél- és napenergia-termelés már ma is elegendő lenne a teljes globális benzinfogyasztás kiváltására – állítja egy friss elemzés. A megújulók tehát nemcsak környezetvédelmi, hanem stratégiai szempontból is kulcsszerepet játszanak az országok önállóságának erősítésében
Az RWE, Németország egyik legnagyobb villamosenergia-termelő vállalata ideiglenesen leállította tengeri szélerőművekkel kapcsolatos tevékenységeit az Egyesült Államokban – írja a Reuters. A lépés hátterében az amerikai szabályozási környezet bizonytalansága áll, különösen a Donald Trump vezette adminisztráció energiapolitikai irányváltása.
Az exit pollok szerint George Simion vezet.
Egy karimás szupercellát is lencsevégre kaptak.
Egyelőre nem árulta el, mikor dönthet így.
Ezrek távoztak önként a minisztériumtól.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.