Az energiaárak Litvániában az orosz importtól való teljes függetlenedés után érezhetően csökkentek, a zöldátállás nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is megtérülő stratégia, az orosz energiafüggőség pedig politikai értelemben is súlyos következményekkel járhat – többek között ezekről beszélt Arnoldas Pikžirnis, Litvánia energiaügyi miniszterhelyettese a Portfolio-nak adott interjúban, az Egyensúly Intézet által szervezett BESTalks konferencián. A balti politikus szerint nincs jobb befektetés egy ország számára, mintha egyetlen beszállítójától sem függ az energiaellátásban.
Úgy látszik, hogy Németország szakít az eddig álláspontjával, és jóval elfogadóbb hangnemet fog képviselni az atomenergia kapcsán az unióban - számol be a Reuters. A döntés nem csupán a nukleáris energia társadalmi elfogadottságának növekedését tükrözi, hanem egyfajta gesztus is az egyik vezető európai hatalom irányába.
Egy napra szinte teljesen megbénult Spanyolország és Portugália áramellátása: bár a váratlan áramszünet tényleges okai még ismeretlenek, azóta sok részletre derült fény. Bár Magyarországon eddig még nem történt országos áramszünet, a szakértő szerint azt nem lehet teljesen kizárni. Ezért most Vokony István, a BME Villamos Energetika Tanszékének vezetőjét segít megérteni, hogy mi történne egy magyarországi áramszünet esetén - a Pénzcentrum írása.
Az új német kormány ipari áramár-csökkentési terve könnyen összeütközésbe kerülhet az uniós szabályokkal, mivel Brüsszel szerint a támogatás sértheti az állami támogatásokra vonatkozó jogot. A kezdeményezés célja az energiaigényes iparágak versenyképességének helyreállítása, ám az uniós jóváhagyás nélkül könnyen elbukhat. Eközben az új gazdasági- és energiaügyi miniszter megreformálná a zöldülési terveket: a megújulók rohamtempójú telepítése helyett a gázerőművekre helyezné a hangsúlyt a rendszerstabilitás érdekében.
Ha megkérdezünk német és brit családokat, hogy mit okozott az, hogy egyre több, állítólag olcsó nap- és szélenergiát adnak országuk energiamixéhez, a közüzemi számláikra pillantva azt válaszolhatják: azok sokkal drágábbak lettek. Ez ellentmond mindannak, amit nekünk állítanak, miszerint a zöld energia hihetetlenül olcsó. A teljes, valódi képről nem beszélnek.
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
A régió vezető szereplőjévé tervez válni a Mol a biometán területén, ezzel kapcsolatban Horváth Ádámmal, a Mol csoport Downstream Új és Fenntartható Üzletágak igazgatójával készítettünk egy interjút. A vezető többek között a szabályozási és támogatói rendszer fókuszait részletezte, de szó volt a biometán-termelés költséghatékonyságának javításáról és a szűk keresztmetszetekről is, de a regionális terjeszkedésről és a beruházások megtérüléséről is beszélt.
60 éve, 1965-ben kezdte meg működését a Dunai Finomító, a létesítmény azóta meghatározó szereplője a térség energiaellátásának. Az évforduló apropóján izgalmas adatokat tudhattunk meg a finomítóról.
Donald Trump ciklusának kezdetén azt ígérte, hogy Amerikát az energiahordozókat exportáló országok listájának legtetejére repíti. Az amerikai elnök azonban azzal nem számolt, hogy az ezzel együtt végrehajtott zöld energiatermelők leépítése súlyos kockázatot jelent a belföldi inflációra.
A magyar áramfogyasztás 6%-kal ugrott az elektrifikációs trend mellett, a gázfogyasztás pedig a fűtési szezonban összességében 17%-kal – derült ki az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs (EVOT) pénteki üléséről közzétett összefoglalóból. Az Energiaügyi Minisztérium Facebook-posztja azt is jelzi, hogy a következő hetekben sorra jönnek az új energetikai támogatási pályázatok a Jedlik Ányos Energetikai Programban, így például a cégek sokasága által várt vállalati energiatároló pályázat is megjelenik.
Tajvan arra készül, hogy szombaton leállítja az utolsó még működő atomerőművi blokkját - írja a Bloomberg. Bár a lépés része annak a hosszú távú törekvésnek, hogy a Kínával szomszédos szigetország megszabaduljon a nukleáris technológiától, az atomenergia helyébe lépő LNG-importtól való függőség sebezhetőbbé teszi Kínával szemben.
A cseh CEZ energetikai vállalat, amely félig állami tulajdonban van, hat kis moduláris reaktor (SMR) projektjének engedélyeztetését kezdte meg Tusimicében, amelyek a helyi ligniterőmű villamosenergia-termelését helyettesíthetnék - derül ki a cseh Információs Rendszer (EIA) online adatbázisából.
Az Európai Bizottság új jogalkotási és szakpolitikai csomagot készít elő „European Grids Package” néven, amely a villamosenergia-hálózatok bővítését, korszerűsítését és engedélyezési folyamatainak gyorsítását célozza meg az energiabiztonság, a megfizethetőség és a klímacélok érdekében. Az elképzelésről a Bizottság most nyilvános konzultációt indított, amelyre minden érintett iparági szereplő visszajelzését várják.
Az Egyesült Államok szakértői titkos kommunikációs eszközöket találtak több kínai gyártmányú napelem-inverterben és akkumulátorban, amelyeket a hivatalos dokumentáció nem tartalmazott - tudta meg a Reuters több forrásból. A rejtett eszközök távoli hozzáférést is lehetővé tehetnek, megkerülve a tűzfalakat, ami a hálózatok destabilizálásához, sőt, akár széles körű áramszünethez is vezethet.
Nagyot emelkedett az amerikai napenergia-cégek részvényárfolyama, miután az amerikai képviselőház képviselői közzétették az adótörvény-tervezetet, amely a piaci szereplők által vártnál enyhébb volt az ágazat számos szereplője számára, írja a Bloomberg.
A biztonsági kihívásokkal szembenéző Európa védelmi kapacitása jelentős növelésére készül. A védelmi kiadások növelése a tételek nagyságára tekintettel konfliktusba kerülhet az EU klímapolitikai programjával, így a ráfordítások megtervezésében komporomisszumkényszer állhat elő nem csak tagállami szinten, de magában az uniós költségvetésben is. A védelmi és klímapolitikai programok és célok azonban egyáltalán nem állnak teljesen összeütközésben egymással, amint erre a Bruegel nevű think tank elemzésében rámutatott.
Legalább 15 ember megsérült a támadásban.
Friss felmérés szerint a többség már nem bízik az eredményekben.
Még is komoly bukkanó lehet ez a NATO-egységben.
Nem sok jóval kecsegtet Kijevnek.
Több téma miatt is megbicsaklottak a tárgyalások, a Kína-politika az egyik legfontosabb pont.
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.